Felismered milyen tényezők hatására alakult ki benned az áldozati mentalitás, és mi az, amivel ezt a szerepet továbbra is fenntartod az életedben.
Mit kapsz ebben a coaching csomagban?
A csomag ára: 60.000 Ft (15.000 Ft-ot spórolsz, 5 alkalom 4 áráért)
Az első konzultáció ingyenes, nem jár semmilyen elkötelezettséggel
Az első alkalommal feltérképezzük a problémákat, kijelöljük a célokat, és megmutatom a személyre szabott megvalósítási terved alapjait.
Az első alkalom egy 30 perces ingyenes helyzetfelmérés, ami semmilyen elkötelezettséggel nem jár. Ennek keretében megismerheted, hogy milyen konkrét lépések megtételére lesz szükséged a célod eléréséhez és feltérképezzük a közös munka lehetőségeit. Utána te döntöd el, hogy belevágsz-e a 10 alkalmas folyamatba.
Miért jobb a coaching, mintha egyedül akarnád megoldani a problémáidat?
Te mást látsz, mint ami a probléma. Az emberek sokszor csak a jéghegy csúcsát látják saját magukkal kapcsolatban, amiből nem tudjuk magunkat és az életünket objektíven látni.
A coaching által képes leszel kilépni eddigi rögzült szemléletmódodból és megérteni a problémák összetettségét, valamint képes leszel új, hatékonyabb módokon is gondolkozni, mely megmarad a coaching konzultációk befejeztével is. A legnagyobb áttöréseket pont ezek a felismerések és Aha! élmények hozzák.
Milyen módszerrel dolgozom? Avagy mi az a pszichológia fókuszú coaching és hogyan működik?
A munkámban ötvözöm a coaching gyakorlatiasságát és eredményorientáltságát, a pszichológia önfejlesztő módszereivel. Ennek az az előnye, hogy fel tudjuk ismerni az esetleges hátráltató, önszabotáló pszichés tényezőket, és el is tudjuk őket hárítani, így lesz bátorságod kilépni a komfortzónádból és élni a lehetőségekkel.
Mennyi idő után jelentkezik a coaching haszna?
A coaching már az első konzultáció után nagyon hasznos, mivel már az első alkalom után sokkal tisztábban fogod látni a problémádat, ami egyúttal új hajtóerőt és lelkesedést is ad. A legtöbb esetben az önismereted is megnő.
Mennyire kerülnek felszínre bizalmas, esetleg kellemetlen információk?
A coaching során Te döntöd el, hogy mit akarsz megosztani. Semmi olyan információt nem kell megosztanod magadról, ami kellemetlen érzéseket vált ki belőled. Ezen kívül, én mindent bizalmasan kezelek, amit megosztasz velem. Ami a konzultáción elhangzik nem kerül tovább.
Kell nekem coach?
Ahhoz, hogy el tudd dönteni szükséged van-e coachra, gondold át, hogy a következő szempontok igazak-e rád és a helyzetedre. Ha bármelyik is igaz, akkor Neked pont egy coach tud segíteni.
- Elakadtam egy konkrét kérdésben/helyzetben és egyedül nem tudom megoldani.
- Szeretnék praktikus megoldást találni egy problémára vagy egy cél elérésére.
- Szeretnék támogatást és motivációt egy külső személytől, hogy ki merjek lépni a komfort zónámból.
- Nem tudok/nem merek dönteni egy helyzetben vagy ugyanazokat a köröket futom le és nem jutok egyről a kettőre.
- Van egy fontos célom, de ahhoz, hogy megvalósítsam, szükségem van folyamatos visszajelzésre és az önbizalmam növelésére.
- A félelmeim visszatartanak a célom megvalósításától, de tisztábban látnék ha egy külső személlyel meg tudnám őket beszélni.
- Nem haladok a céljaim megvalósításával. Nem megy a tervezés, vagy folyton halogatok.
Hol és milyen keretek között zajlik egy coaching konzultáció?
A coaching konzultáción ketten vagyunk jelen, Te és én. Egy konzultáció egy 60 perces beszélgetésből áll, mely online, Zoom-on keresztül történik, tehát akkor is tudunk beszélni, ha másik városban, vagy másik országban vagy.
Miért éri meg a több alkalmas coaching csomag?
A több alkalmas coaching csomagok határidőt adnak neked is és a nekem is, hogy adott célt időre teljesítsünk, és nyomon tudjuk követni a változást. Ez garancia neked arra, hogy adott időn belül megkapod, amiért jöttél, és tudod, hogy nem fogsz hónapokat vagy éveket eltölteni beszélgetéssel. Ezen kívül, csomagban jóval kevesebbe kerül, mintha alkalmanként fizetnél.
Miért adott hosszúságú a csomag?
Az adott témakörökhöz tartozó csomagok hosszát az ügyfél tapasztalat és a komplexitás határozza meg.
Mások milyen sikereket értek el a közös munkánk során:
Anna (45)
úgy érezte, hogy az emberi kapcsolataiban mindenki kihasználja és csak akkor keresik, ha szükségük van valamire. A régi barátságai megváltoztak, azt élte meg, hogy csak ő ad, és a másik nem törődik vele. Anna úgy érezte ki van szolgáltatva másoknak, és azt kell elfogadnia, amit kap, de mivel nem kapott olyan figyelmet és törődést, mint amire szüksége lett volna, tehetetlennek érezte magát.
A tehetetlenség érzése volt a jele annak, hogy Anna áldozat szerepben van. Az áldozat ugyanis az, akinek nincsenek eszközei ahhoz, hogy megváltoztassa a helyzetét. Ezt a mentalitást gyerekkorából hozta, és a konzultációk alatt döbbent rá, hogy mennyire meghatározta az addigi életét. Annának először fel kellett ismernie, hogy vannak eszközei és kezdeményezheti a változást, amit látni szeretne az életében.
Anna először szégyellte és idegennek érezte magától azt, hogy nyíltan beszéljen arról, hogy mit szeretne. Ez egyáltalán nem meglepő, ugyanis a legtöbbünket úgy nevelték, hogy legyünk szerények, elégedjünk meg azzal, amit kapunk. Azonban néhány helyzetgyakorlat után, amit Anna a barátaival kipróbált, elkezdte megtapasztalni, hogy mennyivel őszintébbek a beszélgetései. Addig ugyanis sok mindent feltételezett a gondolataiban, ami sokkal rosszabb volt, mint a valóság. Rájött, hogy kimondani mit szeretnénk nemhogy nem kellemetlen, de elengedhetetlen az őszinte és bizalmas kapcsolatok fenntartásához.
Zsanett (47)
életének több területén is küzdött azzal, hogy nem tud kiállni magáért. A munkahelyén az ügyfelei nem vették komolyan, ami miatt nem tudta időre teljesíteni a projektet, az édesanyjával pedig végeláthatatlan vitái voltak, aminek a végén meg nem értettnek és elutasítottnak érezte magát.
Zsanettnek először azt kellett tudatosítania magában, hogy hol vannak azok a pontok, amikor az ő kezében van a döntési lehetőség, ahol ő tud irányítani. Ezeket addig ugyanis nem látta. Majd ezt követően elkezdtünk dolgozni a kommunikációján, és a határok meghúzásán. A határok meghúzása volt az egyik legeredményesebb nála, ugyanis nem hagyta többet, hogy édesanyja vagy az ügyfelei belehúzzák egy számára kellemetlen helyzetbe. Zsanett megtanult megálljt parancsolni, mielőtt ez megtörténhetett volna.
Ezek az eredmények óriási lökést adtak Zsanett önbizalmának, mert megtapasztalta a saját erejét. Innentől kezdve feljogosítottnak érezte magát, hogy kiálljon magáért, és egy új rendszert vezetett be a munkahelyén és az édesanyjával való kapcsolatában is.
Dalma (32)
a munkájában vált mindig áldozattá. Folyton túlóráznia kellett, sosem jutott ideje a saját dolgaira. Szeretett volna váltani egy másik területre, de ehhez el kellett végeznie egy többhetes online képzést. Hiába osztotta be az idejét, mindig kapott valami váratlan és sürgős munkát, ami ezt keresztülhúzta. Egy mókuskerékben pörgött, amiből nem látta a kiutat.
Az egyetlen kiút az lett volna, ha megbeszéli a problémát a főnökével, ezt viszont nem merte megengedni magának. Attól félt, hogy ezzel elárulja a gyengeségét, ami egyenlő a kudarccal. Dalmának meg kellett tanulnia elfogadnia saját magát úgy is, hogy nem tökéletes, és megengedheti magának, hogy a saját érdekeit képviselje. Ezeket kis helyzetgyakorlatokon keresztül próbálta ki, és fokozatosan növeltük a tétet.
Végül Dalma eljutott oda, hogy rájött mennyivel egyszerűbb az élete, és mennyivel jobban tudja végezni a munkáját, ha elfogadja, hogy nem tud mindent tökéletesen és mer magával törődni.